Tänään tutustumme kotiin, joka on viehättävä sekoitus uutta ja vanhaa sekä mieleenpainuvia yksityiskohtia. Klassisen tyylin kruunaavat lukuisat huutokauppalöydöt valaisimista tyylihuonekaluihin.
Keveä ja kuulaan vaalea keittiö on remontoitu vuonna 2012. Puhtaan valkoiset keittiön kaapit ja lasinen välitila ovat ihanan ilmavia, puinen työtaso linkittyy värityksellään kauniiseen pöytäryhmään. Liikkeestämme löytynyt hento raitatapetti rajaa keittiön omaksi tilakseen, samalla se toistaa olohuoneen tapetin värimaailmaa. Ajatuksena remontissa oli eleetön lopputulos, johon saadaan kontrastia olemassa olevilla huonekaluilla.
Olohuoneen jatkeena olevan televisiohuoneen kaunistus on pellavan sävyinen kulmasohva, joka on kuin tehty tähän tilaan. Erilaiset huutokaupoista hankitut kattokruunut toistuvat keittiöstä oleskelutiloihin. Ihanaa kun valaisimet ovat kaikki hieman eri kokoisia, muotokielen ja värityksen säilyessä yhtenäisenä.
Wc: n laatat ovat talon emännälle mieluisia- erityisesti mustavalkoinen lattia. Peili on Pentikin löytöjä. Asukas on mieltynyt Arne Jacobsenin suunnittelemiin pyyhenuppeihin, jotka on aikoinaan hankittu huonekaluliike Aslakista.
Makkari remontoitiin viime kesänä. Viehättävä kynttiläkokoelma on koostunut kirpparilöydöistä, klassinen vihreä valaisin on hankittu huutokaupasta. Vieraat ovat ihastelleet huoneen upeita helmiäishohtoisia tapetteja! Pallokuvioisen tehostetapetin kimallus syntyy pienen pienistä lasipalloista, muille seinille valittiin Boråstapeterin Etage-malliston hiekan värinen helmiäishohtoinen ihanuus.
Kaunista, tyylikästä ja ajatonta- kiitos kun saimme käydä kylässä!